Ako si polícia, prokuratúra a súd urobili čiaročku

Autor: O úradoch | 2.3.2014 o 18:37 | (upravené 2.3.2014 o 19:50) Karma článku: 16,25 | Prečítané:  18439x

Martin prišiel k frajerke o pol siedmej večer a zabuchol za sebou dvere. O tri dni neskôr stál pred budovou okresného súdu a nevedel sa vynačudovať, lebo vo vrecku mal podmienku na 18 mesiacov s odkladom na tri roky.

Podľa Martina to bolo takto: Dvere zabuchol zadkom. O chvíľu začul z chodby rev suseda.

Citujem z policajnej zápisnice o výsluchu Martina:

"... začal nepríčetne kričať na celý dom a urážať nás slovami sk**venci, vy**banci, dementi, hovädá..., že dokedy to on má počúvať, že sa takto zatvárajú dvere, pričom syn mojej priateľky sa rozplakal, že kto to je, čo to je. ... Išiel som zaklopať na dvere susedovi, otvoril mi so šialeným výrazom, celý napätý, vykrikoval, že sme dementi... načo som hovoril, ako si to dovoľujete, takto nás urážať, načo vyrazil proti mne, zvalil ma na zem... povedal, že teraz zavolá políciu a podá na mňa trestné oznámenie, na čo som mu ja povedal, nech sa páči a ja zavolám na vás psychiatra. To bol celý konflikt, potom som odišiel do bytu priateľky, na čo on zavrel dvere bytu za sebou. Našu hádku počula spoza dverí moja priateľka."

Martinova frajerka mala už dávnejšie "zateplenú" stenu, ktorá je spoločná práve s týmto susedom, lebo citlivosť na zvuky jej malého syna prejavil viackrát. A tak investovala do 5 cm hrubého polystyrénu.

Susedovu verziu podporenú svedectvom jeho manželky uvidíme v nasledovných dokumentoch. Sú usporiadané chronologicky podľa toho, ako sa úradne prípad riešil.

Prvé bolo uznesenie polície o začatí trestného stíhania:

uznesenie_policia_m.jpg

Až potom, polhodinu po polnoci onoho večera sa začal výsluch obvineného, z ktorého som citovala. V rámci neho hneď podal sťažnosť voči uzneseniu. O obhajcu nežiadal.

Na ďalší deň okresná prokuratúra vydala tri dokumenty. Prvým z nich je zamietnutie sťažnosti obvineného, lebo "nie je dôvodná". Je to vysoko zaujímavé lajstro, lebo prokurátorka cituje zo záznamu PMJ, čiže policajtov, ktorí šli na výjazd. Títo policajti zistili, že "dvere nie sú poškodené, ale len vysadené z pántov." Túto informáciu však neobsahuje ani policajné uznesenie, ktoré bolo prvé.

zamietnutie_staznosti1_m.JPG

Ďalej prokurátorka cituje z výpovede poškodeného, ktorý tvrdí, že mu obvinený vyrazil dvere z pántov.

zamietnutie_staznosti2_m.JPG

A ešte o kúsok ďalej prokurátorka píše, že z toho vyplýva "dostatočne odôvodnený záver..., že obvinený dvere vytrhol z pántov..."

zamietnutie_staznosti3_m.JPG

Pozoruhodná je aj objektivizácia "spôsobu, akým bola vyhrážka prednesená" a najmä formulácia "vzhľadom na osobu obvineného". Čo to je? Z dokumentov vyplýva, že Martin nebol ešte trestaný, vzdelaním je konzervatorista, momentálne nezamestnaný a lustráciou mu zistili desať dopravných priestupkov. Čo je teda s jeho osobou v neporiadku?

Ani jeden z účastníkov sporu neutrpel žiadne zranenie. Vypovedať na polícii chcela aj Martinova frajerka a viackrát o to žiadala. Odmietli ju, pretože bola za dverami. Naďalej si však myslí, že mohla prispieť prinajmenšom k zisťovaniu, ako dlho trvala potýčka: podľa nej to bolo pár minút, nie dvadsať. Takisto by z jej svedectva možno niekomu vyplynulo, že Martin nebol zadržaný ani pri páchaní prečinu, ani bezprostredne po prečine (čo je zadržanie po prenasledovaní). Toto sú však podmienky pre tzv. superrýchle konanie.

Potom prokurátorka vypracovala návrh na vzatie do väzby. Srandovné na ňom je, že výpoveď poškodeného pokladá za hodnovernú, hoci od policajtov PMJ vedela, že dvere vyrazené neboli.

navrh_na_vz_do_vazby_m.JPG

Tretí dokument pripravený prokurátorkou je obžaloba. Podľa nej obvinený vyrazil dvere a opakuje informáciu, že manželka fandila zápasu 20 minút, kým sa rozhodla privolať políciu.

obzaloba_m.jpg

Po dvoch dňoch strávených vo väzbe nasledoval súd v superrýchlenom konaní - bez obhajcu. Martin bol uznaný vinným a dostal podmienečný trest.

trestny_rozkaz_m.JPG

V takom prípade má človek osem dní na to, aby podal tzv. odpor. Martin ho nepodal. Spôsob, akým vznikla "pravda" o jeho vyrazení dverí, ho presvedčil o tom, že nad týmto systémom nemôže vyhrať. Možno by ho dobrý trestný právnik z toho vysekal ešte aj dnes, ale aj keby naňho mal, jednoducho nie je ochotný riskovať ešte horší trest v znovu otvorenom procese.

Prečo polícia neskúsila pracovať s verziou, či náhodou nejde o krivú výpoveď, netuším, ale zdalo sa mi, že obľuba tohto trestného činu u orgánov narastá.

Na tomto blogu zvykneme radiť, čo má dotknutý človek robiť. V tomto prípade musím rozdeliť radu na dve časti - podľa toho, o čo vám ide.

martin1.jpgVypovedať bez obhajcu, keď máte na krku zatiaľ len trestné oznámenie, nie je ešte prejavom veľkej ľahkovážnosti. To isté po začatí trestného stíhania je hazard. Ak vás nespravodlivo odsúdili, prekonajte strach a odvolajte sa vždy, keď ste presvedčení, že pravda je na vašej strane. Počítajte s tým, že to nebude jednoduché, ale následky záznamu v registri trestov vás začnú dobiehať až neskôr ako o osem dní. Teraz, po pár rokoch, Martin môže prednášať na tému, aké to je, hľadať si robotu s trestom za úmyselný násilný trestný čin.

Ak sa na druhej strane potrebujete zbaviť suseda, stačí vyvolať potýčku, vysadiť si dvere z pántov a zavolať políciu. Netreba sa báť, z lochu vyjde až o tri dni, a to už bude mať súdny zákaz priblížiť sa k vášmu obydliu.

martin2.jpgAk sa však voláte Zuzana, manžel sa vám vyhráža zabitím strelnou zbraňou, pričom už raz na vás strieľal, a bývate na Trnávke, nemusí vám oznámenie pomôcť ani potom, ako ste sa spojili so Spišiakom (vtedy vo funkcii policajného prezidenta).

Ak majú vážení diskutéri chuť hádať, čo podľa mňa prokurátorke mohlo prekážať na osobe obvineného, nech sa páči. Prvý, čo uhádne, získava odo mňa čokoládu.

Nataša Holinová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?