Keď škodia susedia

Autor: O úradoch | 18.2.2014 o 10:05 | (upravené 18.2.2014 o 10:19) Karma článku: 12,54 | Prečítané:  13894x

Niekedy zájdu úradné osoby aj za susedmi toho, kto ich zaujíma, lebo predsa len v činžiaku sme celkom slušne zorientovaní, čo sú naši susedia zač. Takto sa prejde po dome raz sociálka, inokedy policajti zvaní operatívci. Čo prinesú? Je to rukolapné?

Má nejakého partnera Róma

Zo skutočného tzv. šetrenia: "Od obyvateľov bytového domu bolo zistené, že sa jedná o problematickú rodinu, majú nedoplatok na podnájme. Rodičia sa rozvádzajú, matka bola dlhodobo nezamestnaná, dcéra má nejakého partnera Róma."

Takže:

1. Problematická rodina sú preto, lebo majú nedoplatok? Pre niečo iné? Čo to je?

2. Sú susedia dobrý zdroj na informácie o platbách za byt? Je to vôbec pravda? Ak áno, koľko je ten nedoplatok? Tridsať alebo 10 000 eur? Nebolo by lepšie zistiť také niečo exaktne v správcovskej spoločnosti? Teda za predpokladu, že to má vzťah k prešetrovanej skutočnosti, čo v tomto prípade nemá.

3. Dlhodobá nezamestnanosť sa takisto netýka samotného predmetu šetrenia. Okrem toho sme vypočítali, že v čase vyšetrovania bola osoba zamestnaná už dlhšie, ako bola predtým nezamestnaná.

4. Partnera Róma ani nekomentujme.

Čo sme teda od obyvateľov domu získali? Dokopy nič, ak nerátam poriadne zlý dojem. Možno úradník vôbec nemal zlý úmysel, ale takýmto záznamom chcel ukázať, že skutočne vyšetroval v dome. Toto isté robia niektorí novinári a potom v článku o obeti násilia nájdeme napríklad opis "zdvihne krígeľ a usmeje sa bezzubými ústami..." Hotová zoznamka, však?

 

Zbila policajtov cez okno

Z vyjadrenia susedky, ktorá podľa svojich slov pomáhala a pomáhala: "Ja sama som nespočetnekrát volala v noci políciu, lebo boli počuť zvuky bitky, no bezvýsledne. Tá bezmocnosť, keď sa o tretej v noci na mňa policajt oboril, načo ho volám, "že to neviem, ako to v tom byte vyzerá?!". Keď som mu odpovedala, že práve preto ho volám, povedal mi, že "nemôžem s tým nič urobiť, lebo, viete, ona je postihnutá". Často susedia volávali rovno záchranku, lebo tí nemohli odísť s pokrčeniami ramien, no ale nechcela ich vpustiť do bytu, volala sa polícia, policajtov zbila cez okno na prízemí a záchranka ich tam rovno ošetrovala...."

Stretnúť sa odmietla s obvyklým vysvetlením tejto sorty ľudí: že sa do toho nebude miešať. Polícia cez hovorcu povedala len toľko, že až tak často tam nechodili. Pokúšala som sa predstaviť si scénu, ako niekto zbije policajtov cez okno a potom ich tam ošetruje záchranka, a vyšlo mi, že by policajti museli byť namol ožratí. Môj názor bol, že suseda je zaujatá a treba ju odmocniť desiatimi, ale hádam párkrát policajtov volala.

Potom som dostala novú dávku zo súdneho spisu a myslela som, že ma budú kriesiť. Súd totiž poriadne zisťoval, čo sú dotknuté osoby zač, a z polície dostal odpoveď na svoju žiadosť o "prešetrenie správanie sa osoby XY".

policia_mala.jpg

Povesť a česť sú krehké nádoby. Úradné osoby by sa mali zaujímať výlučne o veci, ktoré sú rukolapné. Je skvelé, ak sú susedia pozorní a vedia si všimnúť, že za stenou trebárs niekto niekoho týra, že dieťa desiatky minút kričí, a podobne. V prípade utýranej Lucky skutočne susedia opakovane nahlasovali veľmi vážne podozrenia, len ich nikto nepočúval.

Je však celkom šialené, keď sused roztočí celú úradnú mašinériu aj za pomoci klamstiev a napokon sa ešte do toho rozhodne nemiešať. Medzi dvoma extrémami môže stáť častá situácia, keď sprostredkujeme iba akési dojmy, z ktorých je jasné len jedno: či k dotknutým ľuďom prechovávame sympatie. Ešte aj celkom irelevantný obsah nášho klebetenia môže niekomu uškodiť, keď sa úradná osoba nebude namáhať, aby z výpovede vytiahla fakty.

A čo poviete o svojich susedoch vy?

Nataša Holinová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?